Do przygotowania tych pianek potrzebne nam będą takie oto składniki: na syrop inwertowany (robimy dzień wcześniej) – 305 g cukru, 135 ml wody, 1/3 łyżeczki kwasku cytrynowego; na syrop marshmallow – 400 g cukru, 60 ml syropu inwertowanego lub kukurydzianego albo glukozy w płynie, 125 ml wody; na marshmallow – 125 ml wody, 21 g żelatyny, szczypta soli, ewentualnie 1 i 1/2 łyżeczki ulubionego ekstraktu (waniliowego, migdałowego); ponadto – olej roślinny lub rozpuszczone masło do smarowania formy, 100 g cukru pudru, 100 g mąki ziemniaczanej.
Przygotowanie – przygotujmy syrop inwertowany: cukier i wodę umieszczamy w rondelku z grubym dnem i stawiamy na małym ogniu. Podgrzewamy bez mieszania do momentu, aż cukier rozpuści się w wodzie. Dodajemy kwasek cytrynowy i dokładnie mieszamy. Ogień zwiększamy do średniego i gotujemy, aż temperatura syropu osiągnie 108 stopni Celsjusza lub momentu, kiedy po schłodzeniu niewielkiej ilości syropu będzie gęstnieć i tworzyć między palcami grubą „nitkę”. Syrop studzimy i przelewamy do pojemnika (po wystudzeniu znacznie zgęstnieje). Następnie w misie miksera planetarnego lub innej do ubijania mieszamy żelatynę z wodą. Odstawiamy do napęcznienia. Przygotujmy syrop cukrowy: w małym rondelku z grubym dnem umieszczamy cukier, syrop inwertowany i wodę. Doprowadzamy do wrzenia na średnim ogniu. Gotujemy bez mieszania, aż temperatura syropu osiągnie 116 stopni Celsjusza (etap miękkiej kuli). Cienkim strumieniem wlewamy cukrowy syrop do żelatyny, ubijając na średnich obrotach. Dodajemy sól i kontynuujemy ubijanie, aż masa stanie się śnieżnobiała i bardzo puszysta (10-12 minut czasu). Pod koniec ubijania ewentualnie dodajemy ekstrakt. Prostokątną głęboką formę pokrywamy pergaminem i natłuszczamy. Wykładamy masę i wyrównujemy. Cukier puder mieszamy z mąką ziemniaczaną i posypujemy na wierzchu marshmallow (pozostałą mieszankę zachowujemy). Piankę odstawiamy w chłodne miejsce na 8-12 godzin czasu, do ustabilizowania się masy. Można pozostawić ją w spiżarni, ale nie w lodówce. Blat posypujemy mieszanką cukru pudru i mąki ziemniaczanej. Po ustabilizowaniu się pianki marshmallow wyjmujemy ją z formy i kroimy na pożądane kształty, posypując wszystkie kawałki słodyczy tą samą mieszaniną.
Dodatkowa uwaga – niezwykle ważne jest, aby dać piance czas na odstanie, ponieważ żelatyna stale stabilizuje się przez 18 godzin po rozpuszczeniu. Smakołyk ten będzie znacznie elastyczniejszy z upływem czasu. Aby przygotować cytrynowe marshmallow, wystarczy 65 ml wody z cukrowego syropu zastąpić sokiem z cytryny, a pod koniec ubijania masy dodać drobno startą skórkę z cytryny. Reszta procesu pozostaje taka sama. Marshmallow przechowujemy w szczelnie zamykanym pojemniku, w temperaturze pokojowej, do 3 miesięcy czasu. Tak samo długo możemy trzymać w lodówce niewykorzystaną część syropu inwertowanego – przyda się do kolejnej produkcji pianek.